Keď je Humenčan rukojemníkom

13. februára 2017, Jozef Babják, Nezaradené

Jedným z problémov, ktoré už dlhšiu dobu strpčujú život nám Humenčanom, je vysoká cena tepla pre domácnosti. Že nejde o maličkosť vie každý, kto platí účty za energie. Nečudujme sa nespokojnosti Humenčanov, keď sa dozvedajú, či už z médií alebo od známych, že platia za teplo viac ako ľudia v iných mestách. Dokonca údajne najviac na Zemplíne a viac ako obyvatelia porovnateľne veľkých miest na Slovensku, hoci životná úroveň a kúpna sila obyvateľstva je smerom na západ Slovenska výrazne vyššia.

 

Z posledných zverejnených informácií Úradu pre reguláciu sieťových odvetví sa dozvedáme, že porovnateľne veľké mestá skutočne v roku 2017 platia za teplo menej:

Tabuľka porovnania cien tepla Humenného s podobne veľkými mestami na Slovensku podľa počtu obyvateľov

blog-pravda-tabulka

Sú Humenčania na tom tak dobre, že si takéto ceny môžu dovoliť? Rozhorčenie koncových platiteľov narastá viac a viac, keď sa dozvedajú, že dôvodom ich hlbšieho načierania do peňaženiek je len a len to, že sa primátorka a dodávateľ tepla nevedia dohodnúť. Jeden druhého obviňujú zo zavinenia tejto situácie, z nekonania, naťahovania času… Ó, aké typické. A občan? Plať!

 

Spor mesta s dodávateľom tepla, spoločnosťou Chemes, ktorá je súčasne prevádzkovateľom priemyselného parku, trvá už roky. Primátorke sa nepáči zmluva z roku 2005, na základe ktorej Humenská energetická spoločnosť dodáva mestu teplo. Údajne je nevýhodná. Dodávateľ oponuje, zmluva je vraj štandardná a jedného dodávateľa tepla má väčšina miest na Slovensku. Navyše je údajne aj v jeho záujme ceny tepla znížiť, pretože to by pritiahlo do priemyselného parku viac firiem. Preto chce ceny tepla znížiť výstavbou novej energetickej jednotky na  biomasu, na ktorú má pripravených 10 miliónov eur. Ceny tepla pre 70% domácností Humenného by následne vraj klesli o 15%. Výstavba sa však nepozdáva mestu,  ktoré tvrdí, že nie je v súlade s energetickou koncepciou mesta a územným plánom. Chemes má však od roku 2012 povolenie na rekonštrukciu a modernizáciu svojho energetického zdroja. Mesto chce naopak riešiť alternatívne zdroje tepla ako je výstavba viacerých kogeneračných jednotiek či paroplynového cyklu, na čo avizuje doplnenie energetickej koncepcie mesta. Chemes na tieto snahy reaguje tým, že jeho odstrihnutie od dodávok tepla obyvateľom spôsobí masívne zvýšenie cien tepla pre firmy v priemyselnom parku. Toho následkom bude ich odchod a strata práce priamo až pre 1900 ľudí a nepriamo ďalších približne 1000 cez služby a tovary, ktoré si nezamestnaní nebudú môcť dovoliť kupovať. Na druhej strane podniky v parku avizovali, že v prípade poklesu cien tepla môžu prijať ďalších nových zamestnancov.

 

Na záver sa však pýtam, či si môžeme dovoliť byť ako občania Humenného medzi dvoma mlynskými kameňmi sporu, prizerať sa mu a doplácať naň? V tejto situácii je úlohou nás poslancov mestského zastupiteľstva  hľadať riešenie. Preto sa budeme pýtať tak pani primátorky, ako aj hľadať možnosti komunikácie s dodávateľom tepla. Humenčania to od nás právom očakávajú.